- Пінополіуретан (ППУ) - ізоляційний матеріал з низьким коефіцієнтом теплопровідності, в якому тільки 3% від обсягу ППУ складаються з твердого матеріалу, що є каркасом з ребер і стінок, решта 97% складають закриті пори, заповнені ізоляційними газами і повітрям, які є поганим провідником тепла. Пінополіуретан (ППУ) - це двокомпонентна суміш складається з:
- Ізоціонатного компонента (компонента «Б»).
- Поліольних компонентів (компонента «А»), що містить поліоли, каталізатори, стабілізатори, спінювач і антипірени
В результаті синтезу компонента А і компонента Б (обидві речовини є похідними нафти) отримують пінополіуретан, а за рахунок зміни рецептури та режимів переробки вдається отримати великий асортимент кінцевих продуктів - від м'яких еластичних матеріалів до жорстких і твердих, з різними густиною і фізико-механічними параметрами.
Пінополіуретан (ППУ) - має високий ступінь зчеплення з різними будівельними матеріалами такими як: цегла, метал, деревина, штукатурка, бетон, плівки і т.п. Пінополіуретан (ППУ) - матеріал, стійкий до кислотних і лужних середовищ, не схильний до гниття, цвілі і дії гризунів та комах, не впливає на фізіологію людини, що підтверджують сертифікати видані державними органами по нагляду у сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини.
Пінополіуретан (ППУ)- або поліуретанова піна - теплоізоляційний матеріал, який дозволяє покривати поверхні будь-якої складності і форми, повторюючи в точності конструкції і отримуючи покриття без єдиного стику з високим ступенем вологостійкості, додатковво забезпечуючи хороший рівень гідроізоляції та шумопоглинання, перешкоджаючи при цьому утворенню корозії. Пінополіуретан (ППУ) - матеріал з гарантованим терміном служби від 25 років.
В даний час розрізняють наступні види пінополіуретанів: жорсткий, еластичний і інтегральний. Головними споживачами еластичних ППУ - є звичайно ж меблева промисловість і машинобудування; жорстких ППУ систем - будівництво, холодильна техніка, кораблебудування.
Сфера використання пінополіуретану дуже і дуже широка, і охопити всі напрямки в рамках однієї статті не вдасться. Але постараємося розібрати основні з них, де пінополіуретан отримав широке поширення і зустрічається кожному з нас практично повсякденно. Хоча ми і не замислюємося про це - але без полімерів і поліуретану зокрема наше повсякденне життя дуже сильно б змінилася.
Отже, пінополіуретан використовується:
- У автомобільній промисловості в якості наповнювача автокрісел і шумоізоляції салону транспортних засобів;
- У меблевій та легкій промисловості в основному використовуються так звані м'які пенополіурітани у вигляді наповнювача і матеріалу прокладки м'яких меблів, подушок, матраців, при формуванні манекенів. З причини того, що ППУ варіюється по щільності, - це позначається на рівні пружності кінцевих виробів;
- У м'яких дитячих іграшках теж, вельми часто, використовують саме ППУ в якості наповнювача - це легко пояснюється тим що даний матеріал повністю екологічно і біологічно нейтральний;
- У взуттєвій промисловості, для супінаторів та інших елементів взуття;
- В якості холодо-ізолятора в побутових, а так само торгових холодильниках, великих холодильних камерах і в транспортній холодильній техніці;
- В якості теплоізолятора в магістральних трубопроводах, а також ізоляції низькотемпературних трубопроводів хімічної промисловості;
- При будівництві швидко-монтованих промислових, та цивільних конструкцій (у складі сендвіч панелей);
- Ну і звичайно ж, однією з обширних сфер використання ППУ є застосування його в якості теплоізоляції, акустичної та гідроізоляції при будівництві, капітальному ремонті житлових будинків, складів, ангарів, приватних заміських будинків, виробничих цехів, гаражів та інших будівель.
Дослідження показали, що Пінополіуретан (ППУ) більш універсальний в застосуванні, ніж ПВХ, пінополістирол або мінеральні вати. Наприклад, у США використання пінополіуретану в якості утеплювача даху, покрівлі почали використовувати з початку 70-х років минулого сторіччя, а в даний час частка ППУ на ринку теплоізоляції промислових і адміністративних будівель більш ніж значна. Споживання жорстких ППУ в 1975 р. в США склало 163 тис. тонн з них на цілі будівництва 55%, виробництво холодильнихь камер і приладів - 20%, решта розподілилася в транспорті, ракетній і космічній техніці та інших галузях промисловості.
ПРИКЛАД: Покрівля 2-го за величиною в світі стадіону з куполоподібним дахом (185 000 м2) в Луїзіані (США) була побудована із застосуванням технології напилення ППУ в 1974 році. В 1989году проведена заміна вuteplenie mansardy1 bерхнього захисного шару, після чого покрівля продовжує нести свою службу, не маючи жодного протікання.
Застосування ППУ дозволяє збільшити корисний об'єм виробів, будівель і споруд за рахунок зменшення в 2-2,5 рази товщини теплоізоляції в порівнянні з традиційними теплоізоляційними матеріалами.
Де застосовувати?
• Для утеплення веранд, горищ, стін і дахів заміських будинків і дач;
• Балконів, лоджій, металевих ангарів, контейнерів, гаражів і торгових павільйонів;
• При виготовленні і ремонті яхт, катерів, трейлерів і рефрижераторів;
• В якості герметизуючої піни;
• Для зазорів, тріщин, порожнин і стиків у всіх будівельних застосуваннях;
• По периметру вікон і дверей, по стику стін і перекриттів;
• Для ізоляції та герметизації каналів, з'єднань.
Пінополіуретани відрізняються високими технологічними можливостями, стійкістю до корозії, впливу хімічних середовищ, радіації, атмосферних факторів. Вони мають високі теплоізоляційні властивості, високу міцність, широкий інтервал робочих температур, малу водопроникність і паропроникність. Геометричні розміри комірок і властивості газу, який їх заповнює, впливають на теплоізоляційні характеристики пінополіуретанів. У закритокомірчастих пінополіуретанів високі теплоізоляційні характеристики. Пінополіуретан, спінений фреоном, має низький коефіцієнт теплопровідності, який збільшується протягом 30 років експлуатації. Відбувається це внаслідок поступової дифузії фреону.
Пінополіуретан, як і інші матеріали, має теплостійкість - здатність витримувати підвищену температуру, і морозостійкість - здатність витримувати знижену температуру. Діапазоном робочих температур є інтервал між цими двома характеристиками.
При необхідності діапазоном робочих температур пінополіуретану можна варіювати. Якщо додати модифікований поліізоціонат, то теплостійкість жорстких і еластичних пінополіуретанів підвищиться до 320 ° С і при цьому збережеться 45-65% початкової міцності. Для теплової ізоляції використовують теплостійкі пінополіуретани щільністю 30-650кг /м². Від розміру та напрямків комірок, залежить міцність пінополіуретану, який використовується в конструкціях, що працюють при низьких температурах. Міцність жорстких пінополіуретанів знижується при зменшенні температури -160 ° С, а міцність еластичних навпаки збільшується. Деякі види еластичного пінополіуретану міцніші при температурі 30 ° С, ніж при температурі 25 ° С, а максимально міцні при температурі 53 ° С. При такій температурі еластичний пінополіуретан поводиться як жорсткий.
Деякі види пінополіуретану працюють при температурі +160° до 200 ° С. Температурний коефіцієнт лінійного розширення твердих і еластичних пінополіуретанів вищий, ніж у металів. Для того щоб запобігти виникненню температурних напружень і компенсувати різницю температур, в конструкції, виготовлені із застосуванням жорстких пінополіуретанів додають шви з еластичних пінополіуретанів. Таким чином, при зниженій температурі еластичний пінополіуретан в шві буде поступово розширюватися, заповнюючи отвір. Пінополіуретани використовуються в якості амортизаційного матеріалу в авіаційній і радіоелектронній промисловості.
У всьому світі визнано полімером № 1 і відноситься до класу газонаповнених пластмас. Він на 96% має закрито-пористу структуру, що забезпечує низькі показники волого-поглинання (водо-поглинання матеріалу з поверхневою плівкою при вологості 98% за 24 години - 0,04% або 2г/м2). Напилення ППУ проводиться за допомогою спеціалізованого обладнання для пінополіуретану високого тиску. Бригада з 3-х чоловік в день виконує до 500м2. Вимоги до поверхні, що утеплюється полягають в наступному: поверхня повинна бути сухою, чистою, не замасляною, без слідів активної корозії і обов'язково теплою (температура не нижче + 10 град. За Цельсієм). Зовні робота виглядає, як процес фарбування за допомогою пульверизатора і дозволяє наносити ППУ - теплоізоляцію на поверхні будь-якої складності і конфігурації.
Для напилення використовуються двокомпонентні пінополіуретанові системи (компоненти: ізоціонат і поліол). Безпосередньо після змішування компонентів на виході з установки, починається хімічна реакція. У результаті реакції суміш спінюється і твердне протягом декількох секунд, утворюючи синтетичний матеріал - ППУ.
Сам процес безперервного напилення приводить до утворення безшовного (немає температурних містків) ізолюючого водонепроникного покриття будь-якої товщини (виходячи з технічних вимог), що забезпечує тепловий захист. Готове покриття не можна використовувати повторно, що робить його марним для розкрадачів. Для додаткового захисту поверхні поліуретанових покриттів від дії сонячної радіації та УФ проміння, використовується ряд фарбувальних або облицювальних матеріалів, що широко застосовуються в будівництві.
В основному теплоізоляційні матеріали на 85-90% складаються з повітря, тому набагато зручніше і вигідніше виготовляти утеплювачі на місці будівництва. Це призводить до зниження транспортних витрат, тому що витратні матеріали поставляються на об'єкт в рідкому вигляді. Завдяки високій швидкості виробничого процесу, відпадає необхідність в трудомісткому процесі побудови допоміжних риштувань. Роботи виконуються за допомогою високотехнологічного обладнання високого тиску за короткий час з гарантією 25 і більше років. Технологічність, економічна доцільність і зручність - очевидні.